"Magyarország eltűnő támogatása" címmel kommentálta a helyzetet a The Wall Street Journal. Az üzleti lap meglátása szerint elképzelhető, hogy Magyarország kérvényezheti a deficiticél enyhítését, de ennek nem ez a módja.
Mivel 2009-ben a gazdaság 6,3 százalékkal zsugorodott 2009-ben, a tavalyi, 3,9 százalékos költségvetési hiány jó teljesítménynek mondható, Magyarországnak tehát van mire alapoznia a könnyítéssel kapcsolatos kérését. Ugyanakkor – teszi hozzá a lap – a GDP 80 százalékára rúgó államadósság a többi tagállamnál sérthetőbbé teszi az országot a befektetők szemében.
Az Európai Unió szigorú hozzáállásának hátterében az állhat, hogy Brüsszel nem szeretne precedens teremteni a többi tagország számára a gazdaságpolitika enyhítése tekintetében. Közvetlen veszély nem fenyeget, de a hosszú távú befektetők bizalmukat veszíthetik a nemzetközi támogatás hiányában. A lap úgy fogalmaz: a kormánynak újra kell gondolnia álláspontját, csakhogy az elutasító viselkedés után az EU és az IMF támogatását nehéz visszanyerni.
A The New York Times kommentárja kiemeli: a megszorításokkal kapcsolatos növekvő elégedetlenség hatására döntött a kormány arról, hogy a külföldi hitelezők nyomása ellenére sem léptet életbe további szigorító intézkedéseket.
A lap aláhúzza, hogy a megkérdezett szakértők szerint az ország pénzügyi rendszere nem forog veszélyben, hiszen a 2008-as készenléti hitelből fennmaradó 3,5 milliárd euró mellett 1,5 milliárd eurós tartalékkal rendelkezik a jegybank. A cikk emlékeztet arra, hogy az IMF-tárgyalások megszakadása mindennek ellenére aggodalmat kelt alig két hónap azután, hogy Kósa Lajos úgy nyilatkozott: Magyarországon is a Görögországihoz hasonló csődközeli helyzet következhet be. A lap kiemeli, hogy Matolcsy György az előző kormányt hibáztatta a jelenlegi gazdasági helyzetért, hozzátéve, hogy az IMF 2008-ban azután sietett Budapest segítségére, hogy a gazdaság teljesítménye 6 százalékkal csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.